Pożyczka pozabankowa a kredyt – czym się różnią?

Pożyczka pozabankowa a kredyt – czym się różnią?

prawo finansowe

Ciężka sytuacja finansowa zmusza do podjęcia stanowczych kroków, aby zdobyć dodatkowe fundusze na pokrycie zobowiązań. Nie zawsze jednak wynika to z nieuwzględnionych w budżecie wydatków, gdyż inwestycja może być planowana już od dawna. Na rynku dostępne są pożyczki pozabankowe oraz kredyty udzielane przez bank, a z obu tych produktów mogą korzystać zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy. Która opcja dofinansowania jest korzystniejsza?

prawo finansowe

Czym jest kredyt bankowy?

O kredycie każdy słyszał, jednak nie każdy wie, czym różni się on od pożyczki. Przede wszystkim jest on udzielany tylko przez banki, których działalność reguluje prawo bankowe. Z tego powodu instytucje te muszą działać zgodnie z przepisami ustawy i nie mogą samodzielnie określać warunków względem kredytobiorcy. Przed przyznaniem kredytu każdy klient zostanie sprawdzony pod kątem zdolności kredytowej oraz musi spełnić określone formalności. Dodatkowo kredyt udzielany jest na określony cel, dlatego na rynku dostępne są produkty bankowe na zakup nieruchomości, inwestycje czy cele konsumpcyjne. Cechą charakterystyczną kredytu jest to, że jest on udzielany na dłuższy okres kredytowania i na duże sumy. Parametry te zależą jednak od oceny zdolności kredytowej oraz indywidualnych potrzeb kredytobiorcy. Trzeba się również liczyć z tym, że bank nalicza dodatkowe opłaty, takie jak oprocentowanie, marża, prowizja czy koszty przygotowawcze. Wszystko to zależy już od konkretnej oferty, dlatego przed podpisaniem umowy, warto przeanalizować propozycje różnych banków.

Pożyczka pozabankowa – inna forma kredytu

Popularne pożyczki to również produkty finansowe, dzięki którym można poprawić budżet. Ich najważniejszą cechą jest to, że udzielają je instytucje pozabankowe, które nie podlegają bankom. Zasady ich działania nie są określone przez prawo finansowe, a przez Kodeks Cywilny i z niego wynikają warunki, na jakich udzielane są pożyczki. Firmy pozabankowe mają większą dowolność w ustalaniu szczegółów oferty, dlatego wiele z nich różni się między sobą wysokością prowizji oraz oprocentowaniem, które jednak nie może przekroczyć wartości dyktowanej przez przepisy prawa. Ważną cechą pożyczek jest to, że udzielane są na dowolny cel, a wszystkie formalności są uproszczone do minimum. W wielu przypadkach klient nie musi nawet wykazywać się zdolnością kredytową, a do zawarcia umowy wystarczy tylko dowód. Na rynku ofert pozabankowych można znaleźć krótkoterminowe chwilówki lub pożyczki na raty, które stanowią alternatywę dla tradycyjnych kredytów bankowych. Udzielane są one jednak na mniejsze sumy i na krótszy okres kredytowania niż kredyt w banku, dlatego mogą stanowić doraźne wsparcie w kryzysowych sytuacjach.

Skomentuj