Płatności on-line, czyli jak płacimy za zakupy w Internecie

Płatności on-line, czyli jak płacimy za zakupy w Internecie

Sklep internetowy, jeśli chodzi o same transakcje zakupowo-sprzedażowe, rządzi się podobnymi prawami jak tradycyjny punkt handlowy. Różnica polega jedynie na formie płatności za zakupiony towar lub usługę. Takich możliwości w Internecie jest wiele i można je odpowiednio dopasować do swoich preferencji. Sprawdzamy, jakie płatności w e-commerce preferują Polacy.

Popularne formy płatności

Zgodnie z danymi z 2017 roku przygotowanymi przez Gemius oraz Izbę Gospodarki Elektronicznej, w Polsce najbardziej do zakupów w Internecie zachęca możliwość dokonywania płatności poprzez przelew typu pay-by-link. Taki sposób transakcji preferuje 62 proc. respondentów. Z kolei 39 proc. badanych woli płacić gotówką przy odbiorze zakupionego towaru, natomiast 27 proc. z nas wybiera tradycyjny przelew bankowy.
Jeśli chodzi o systemy płatności dla e-commerce, to na rynku jest dostępnych wiele systemów.

Przy odbiorze

To, co wyróżnia Polaków, pod względem płatności za zakupy on-line od innych krajów europejskich, to to, że uwielbiamy płacić przy odbiorze zarówno kartą, jak i gotówką. Tego rodzaju formę płatności wybieramy z różnych powodów, głównie z obawy przed dokonywaniem płatności on-line. Często mylnie wychodzimy z założenia, że płacąc przy odbiorze przesyłki, będziemy mogli rozpakować paczkę i w razie niezgodności jej zawartości z zamówieniem zwrócić ją kurierowi. Oczywiście, taka możliwość istnieje, jednak usługa tego typu jest droższa i z reguły niedostępna w większości sklepów internetowych.

Sposób mało rentowny dla sklepów

Wiele sklepów on-line rezygnuje lub drastycznie ogranicza tzw. cs.cart, czyli możliwość dopasowania sposobu płatności do danego obszaru. Argumentują to tym, że pojawia się wiele problemów związanych z nieodebranymi paczkami, które generują konieczność wystawiania korekt, ponownego ewidencjonowania towaru w systemie oraz dodatkowych opłat dla kuriera za zwrot przesyłek.

Zaufanie do banków

Nadal najbardziej popularną formą płatności online w Polsce są tradycyjne przelewy bankowe. O ile to sprawdzony i pewny sposób prowadzenia transakcji ze sklepem internetowym, o tyle czas realizacji takiego zamówienia jest zazwyczaj wydłużony, ponieważ bank musi najpierw zaksięgować przelew, natomiast obsługa sklepu musi potwierdzić taką płatność.

Jak podaje raport Gemius i Izby Gospodarki Elektronicznej, zazwyczaj nie mamy żadnych problemów z dokonaniem płatności w sklepie on-line. Jedynie 8 proc. respondentów przyznało, że miało ostatnio kłopot z płatnościami podczas realizacji zamówienia internetowego.

Skomentuj